S5 Newsplace - шаблон joomlaS5 Newsplace - шаблон joomla КнигиКниги
واژه نامه مهدوی

 

مناسبت‌نامه
دهم محرم شهادت سید الشهداء علیه السلام و یارانشان و اسارت اهلبیت‌شان ...بیشتر
ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

در بعضی روایات و دعاها از حضرت بقیه الله با لقب منتقم یاد شده است . انتقام در لغت به معنی مجازات کردن به کار می رود. درقرآن کریم در مواردی این صفت به خدا هم نسبت داده شده است. به عنوان مثال درآیه 37 سوره زمر می خوانیم‌: «الیس الله بعزیز ذی انتقام»

و اما حضرت مهدی علیه السلام پس از تمام شدن حجت بر مردم و از بین رفتن بهانه ها و عذرهاست که مجبور به استفاده از قدرت و شمشیر خواهد شد. به عبارت دیگر در شرایطی که هیچ چیز به جز قدرت نظامی کارایی ندارد. امام علیه السلام به آن متوسل خواهد شد و گره در آغاز قیام باز همانند انبیاء و اوصیای الهی توده های مردم را موعظه می کند و در حد لازم به روشنگری و از بین بردن شبهات آن ها می پردازد. منتهی چون بسیاری از افراد پیروی از اوامر و رهنمودهای آن حضرت را به زیان حکومت و موقعیت ظالمانه خود خواهند دید، در نتیجه علی رغم درک حقانیت آن حضرت به خاطر زرق و برق و مطامع دنیوی به روی امام علیه السلام شمشیرخواهند کشید.

در این شرایط است که آن حضرت هم مجبور به استفاده از قوای نظامی و قدرت شمشیر خواهندشد. به علاوه از توجه به مضمون و مفاد روایات و ادعیه ای که امام عصر علیه السلام را با لقب منتم یاد کرده اد، به خوبی این حقیقت روشن می شود که انتقام گیری آن حضرت از ستمگران و متعدیان به حقوق انسان ها و مستکبران خواهد بود؛ یعنی آن هایی که بندگان خدا را به بردگی برای خود وا می دارند و حاضر نیستند که بگذارند آن ها آزادانه برای خود یک زندگی و خط مشی مستقلی انتخاب کنند و به خاطر منافع خود همه هستی و سرمایه های مادی و معنوی آنان را نابود می کند.

وقتی حضرت مهدی علیه السلام ظهور کنند از قدرت های استکباری، انتقام توده های مستضعفی را که سال ها تحت سیطره آن ها واقع شده اند خواهد گرفت. در مقابل آن حضرت با توده های مردم جز به شیوه عفو و رحمت و بخشندگی رفتار نخواهد کرد. همان گونه که مفاد روایات و دعاها بر این موضوع دلالت دارند به عنوان مثال:

1ی در خطبه معروف خود در روز عید غدیر وقتی به توصیف حضرت مهدی علیه السلام می پردازد می فرماید: ... الا انه المنتقم من الظالمین، لا انه مدرک کل ثار لاولیاءالله عزوجل... اگاه باشید که او (خاتم الاوصیاء مهدی موعود علیه السلام ) انتقام گیرنده از ستمگران است... او خونخواه خون به ناحق ریخته همه بندگان صالح خداست... [1]

احمد بن اسحاق می گوید: روزی در حضور امام حسن عسکری علیه السلام بودم که توفیق زیارت فرزند بزرگوارشان حضرت مهدی علیه السلام نصیب من شد. شنیدم که آن جانشین بر حق امام حسن عسکری علیه السلام فرمودند :«انا بقیه الله فی ارضه و المنتقم من اعدائه ... » من بقیه الله در روی زمین خدا هستم از دشمنان خدا انتقام خواهم گرفت...[2]

در قسمتی از دعای ندبه در اشاره به این مسئولیت امام زمان علیه السلام می خوانیم:

«این الطالب بذحول الانبیاء و ابناء الانبیاء این الطالب بدم المقتول بکربلا...» کجاست آن منتقمی که خون به ناحق ریخته و پایمال شده پیامبران و فرزندان آن ها طلب خواهد کرد؛ کجاست آن که از خون شهید کربلا انتقام خواهد کشید؟...[3]

نقل شده است که وقتی در روز عاشورا امام حسین علیه السلام و اصحابش به دست شقی ترین انسان ها به ناجوانمردانه ترین صورت به شهادت رسیدند، ملائکه الهی از این پیشامد بسیار ناراحت شدند و شکایت به درگاه الهی بردند. خداوند متعال در پاسخ به آن ها ضمن نشان دادن نور وجود حضرت مهدی قائم آل محمد صلی الله علیه وآله فرمودند: «بذلک القائم انتقم منهم» به توسط این قائم از (قاتلان امام حسین و یارانش) انتقام خواهم گرفت[4].

در حدیث معراج پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله باز دراین باره می خوانیم؛ وقتی در عرش الهی چشم رسول گرامی اسلام به نورهای ائمه اطهار علیه السلام افتاد ویکی از آنها با سایر نورها فرق می کند از جانب خداوند متعال ندا رسید: او همان قائم ماست، او همان کسی است که حلال ما را حلال و حرام ما را احرام خواهد کرد... من به توسط او از دشمنان انتقام خواهم گرفت .[5]

همان گونه که از تک تک این روایت ها و نظایر آن ها بر می آید که مهدی موعود علیه السلام آن دست انتقام خداوندی است که همه حقوق پایمال شده انسان های صالح و مظلوم در طول تاریخ را از دشمنان باز خواهد ستاند و هر کجا خونی به ناحق ریخته شده است انتقام آن را از عاملان ان خواهد گرفت و این کار نه تنها موجب نگرانی و دلهره مردم نمی شود ، بلکه دل های توده مردم را در طول تاریخ شادابی می بخشد و به آن ها نشان می دهد که اگر در نتیجه طغیان و تعدی عده ای ستمگر برخی از حقوق آن ها پایمال شد بالاخره روزی ستمگران به سزای اعمال خود رسیدند.[6][1] . بحارالانوار، ج 37، ص 211 و 213.

[2] . الزام الناصب ، ج 1، ص 253.

[3] . مفاتیح الجنانع دعای ندبه.

[4] . بحارالانوار، ج 37، ص 294.

[5] . کمال الدین، ج 2، ص 252.

[6] . نشریه موعود، ش 34،‌ص 34.

نوشتن دیدگاه

- اظهار نظر شما به بهبود مطلب ارائه شده و مجموعه سایت کمک خواهد کرد .
- درصورت خراب بودن تصویر متن ارائه شده و یا وجود ایرادات ویراستاری و فنی لطفا در بخش نظرات ما را آگاه کنید .
- از افزودن نظر با کلمات انگلیسی (فنگلیش) بپرهیزید .
- از توهین به قومیت ها و افراد در نظرات اجتناب کنید .
- نظرات تبلیغاتی منتشر نخواهد شد .


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

لیست صفحات

صفحه نخست

ویژه‌نامه اهل‌بیت

ویژه‌نامه احادیث

ویژه‌نامه قرآن کریم

فرقه شناسی

فرهنگی اجتماعی

مناسبت‌ها

ویژه‌نامه علمی

ویژه‌نامه بزرگان‌ما

   Tomb